• Kanał edukacyjny TVP
          • Kanał edukacyjny TVP

          • Każdego dnia, na stronie tvp.vod.pl w godzinach 9.00-13.00 w sekcji „eSzkoła” uczniowie i nauczyciele będą mogli znaleźć wartościowe materiały dotyczące wybranego zagadnienia. Na początek Telewizja Polska proponuje wirtualne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego.

            Włącz vod.tvp.pl i oglądaj

             

          • Lekcje z internetu

          • Tematy na każdy dzień i dla każdego przedmiotu, a także propozycje materiałów, na bazie których można zdalnie poprowadzić zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych – wszystko to można znaleźć na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje. Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Cyfryzacji i NASK przygotowały propozycje dla nauczycieli i dyrektorów do zdalnej nauki z uczniami. Do dyspozycji nauczycieli jest również platforma epodreczniki.pl oraz pakiety materiałów od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dla ósmoklasistów i maturzystów. Zachęcamy do korzystania!

             

          • Uwaga uczniowie, uwaga rodzice!

          • Okres zawieszenia zajęć edukacyjnych w szkole nie jest okresem wolnym od nauki. W związku z tym w poniedziałek (16 marca) na stronie internetowej szkoły będzie zamieszczona pierwsza porcja zadań dla uczniów do wykonania w domu. Zadania będzie można znaleźć w zakładce "Uczniowie i rodzice" jak na poniższym zdjęciu. Wykonane zadania należy po powrocie do szkoły (po odwołaniu zawieszenia zajęć) oddać nauczycielowi przedmiotowemu. Za zadania będą wystawiane oceny.

          • Odwołanie zajęć w szkołach

          • Pan Premier wspólnie z Ministrem Edukacji Narodowej podjęli decyzję o zamknięciu szkół na dwa tygodnie od poniedziałku tj 16.03.2020r. do dnia 25.03.2020 włącznie. W dniach 12 i 13.03.2020 szkoły będą realizować tylko zajęcia opiekuńcze. W związku z powyższym Szkoła Podstawowa w Czerwonem od dnia 16.03.2020 również będzie zamknięta, a od jutra (czwartek 12.03.2020) do piątku -13.03.2020 odbywać się będą tylko zajęcia opiekuńcze.

          • DZIEŃ KOBIET W SZKOLE

          • Brawo mężczyźni.

            W szkole podstawowej w Czerwonem w poniedziałek chłopcy pracujący w samorządzie uczniowskim pod opieką Joanny Sekścińskiej wręczyli kwiatek każdej kobiecie w szkole. W ten sposób pokazali, że życzą kobietom i kobietkom niekończącego się uśmiechu i spełnienia wszystkich marzeń.

          • Ważna informacja Głównego Inspektora Sanitarnego

          • INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGODLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH

            (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

            Warszawa, 24.02.2020 r.

            W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

             

            Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:

            1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:

            • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
            • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

            2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

            1. a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.
            2. b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:
            • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
            • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

            3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

            Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

            Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

            Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

            Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.

          • Patronat nad projektem w szkole

          • Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem objęta została patronatem posła Kazimierza Gwiazdowskiego w realizacji projektu "Rok 1920 - Zachować Pamięć".

          • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

          • 12 Stycznia 2020 r Samorząd Uczniowski ze Szkoły im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego Panią Joanną Sekścińską i uczniami: Veronica Piwowarska, Jakub Luberski, Aleksandra Popielarz i Wiktoria Borys brali udział w zbiórce Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

                             Uczniowie rozpoczęli zbiórkę o 8.20. Między Mszami Świętymi stali przed kościołem pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koźle . Ofiarodawcom w zamian wręczali serca Fundacji WOŚP. O 12.30 udali się do szkoły w Czerwonem by przed Jasełkami także uzbierać datki. Po Bożonarodzeniowym przedstawieniu pojechali do Kolna gdzie zbierali pieniądze godzinę i udali się do sztabu w Kolnie.

                             Pieniądze , które zebrali przeliczono i oddano Jurkowi Owsiakowi- założycielowi i prezesowi Fundacji WOŚP. Hasło tegorocznego 28 Finału brzmi ,, Wiatr w Żagle ‘’ , a pieniądze przekazano w celu zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej .

             

            Samorząd Uczniowski

            Opiekun Joanna Sekścińska

          • Kolędowanie Misyjne

          • Nieważne czyś mały, czyś duży, każdy może czymś służyć.

                        Każdy może coś zrobić, by tych "najmniejszych" ochronić.

                       Te słowa wielokrotnie były wypowiadane przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem, którzy na przełomie grudnia i stycznia włączyli się w ogólnopolską akcję Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci pod nazwą "KOLĘDNICY  MISYJNI".

                        Główną ideą akcji była pomoc dla dzieci z Amazonii. Ks. proboszcz wcześniej poinformował parafian o kolędowaniu misyjnym. W naszej społeczności lokalnej kolędowanie misyjne odbyło się po raz pierwszy. Cieszę się, że udało się utworzyć grupę kolędniczą. Uczniowie: Alicja Konstanty, Marta Piwowarska, Kornelia Jermacz, Weronika Nerko, Amelia Malinowska, Patryk Nowak, Kacper Charubin i Paweł Duda z wielkim zaangażowaniem podjęli trud kolędowania. Było to dla nich, jak sami mówili nowe doświadczenie i chęć pomocy rówieśnikom z krajów misyjnych. Uważam, że akcja ta była też dobrą okazją do dzielenia się radością i wiarą, Głoszeniem Dobrej Nowiny. Podczas wędrowania często doświadczaliśmy zimna, jednak radość dzielenia się dobrem ogrzewała nas. Jesteśmy wdzięczni wszystkim za miłe i serdeczne przyjęcie. Wielu ludzi przyjęło nas bardzo ciepło. Często widać było łzy wzruszenia, szczególnie u osób starszych i samotnych. Podziwiano stroje, niektóre z nich zostały przywiezione z Afryki. Symbolem misyjnym była też gwiazda w kolorach kontynentów.

            Nie ukrywamy jednak, że byli i tacy, którzy zamykali drzwi przed nami. Można powiedzieć, że czuliśmy się wtedy jak Józef z Maryją, kiedy szukali noclegu w Betlejem. Jednak nie zniechęcało to nas do dalszego kolędowania. Dziękujemy za wsparcie Panu Grzegorzowi  Okurowskiemu, miłej Pani Wiesi Nowak i Ks. Adamowi Krawczykowi, którzy również włączyli się w tę akcję poprzez wspólne kolędowanie.

            Postanowiliśmy także odwiedzić urzędy oraz instytucje w Kolnie. Niezmiernie miło zostaliśmy przyjęci przez Pana Starostę Tadeusza Klamę i Pana Burmistrza Andrzeja Dudę, jak i przez innych pracowników. Widać było podziw i ciekawość, chętnie słuchano występu kolędników, a kto mógł wsparł akcję finansowo.

                        Udział w akcji „Kolędników Misyjnych” sprawił nam wiele radości. Często zapraszano nas za rok. Jestem dumna , że mamy tak wrażliwą młodzież. Na pewno przeżycia z kolędowania misyjnego pozostaną nam w pamięci na zawsze.

             

                                                                       Alicja Piekarska organizatorka akcji ,, Kolędnicy Misyjni”

          • Jasełka w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem

          • Zwyczaj przedstawiania jasełek przywędrował do Polski w XVI wieku i jest bardzo popularny do dziś. Aby podtrzymywać tę piękną tradycję w niedzielę 12.01.2020 r. w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem zaprezentowano przedstawienie bożonarodzeniowe pt. „Betlejemska dobranocka” opowiadające o narodzinach Chrystusa.

             

            Chrystus z pewnością cieszy się widząc tylu ludzi u swego żłóbka. Bo przecież On nie narodził się tylko dwa tysiące lat temu w Betlejem judzkim, ale rodzi się każdego roku w naszych sercach, aby w nich zamieszkać. Tymi słowami rozpoczęły się jasełka w wykonaniu uczniów naszej Szkoły pod kierunkiem nauczycieli: pani Alicji Piekarskiej, pani Joanny Sekścińskiej, pani Beaty Jakubowskiej, pani Bogusławy Góralczyk, pani Marioli Podchul  pani Ewy Ciołkowskiej oraz pani Natalii Banach. Dzieci wcieliły się, między innymi,  w role Maryi i Józefa, pastuszków, aniołów oraz… Jasia i Małgosi czy też Kopciuszka, którzy przybyli złożyć pokłon Jezusowi w ubogiej stajence. Pojawienie się na scenie baśniowych bohaterów było niewątpliwie sporym zaskoczeniem dla publiczności. Uroku inscenizacji dodały również najpiękniejsze polskie  kolędy, które napełniły wszystkich obecnych radością z narodzin Zbawiciela. Przedstawienie jasełkowe uświetnił anielski taniec połączony z efektami świetlnymi.

             Swoją obecnością na niedzielnych jasełkach zaszczycili nas pan Hubert Charubin – radny powiatu kolneńskiego, ks. Wojciech Stefaniak – proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Kolnie, pan Grzegorz Okurowski – sołtys wsi Czerwone oraz pani Iwona Bystra – przewodnicząca Rady Rodziców. Mamy nadzieję, że to wydarzenie na długo pozostanie w pamięci uczniów, rodziców, nauczycieli i przybyłych gości.

          • W rocznicę ogłoszenia stanu wojennego i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

          • W 38 rocznicę ogłoszenia stanu wojennego i 35 rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się uroczysty Apel poświęcony pamięci Ks. Jerzego Popiełuszki.

                      Wcześniej uczniowie szkoły mogli obejrzeć wystawę poświęconą pamięci wydarzeń związanych z ogłoszeniem stanu wojennego i postacią Ks. Jerzego Popiełuszki.

            W muzyczno- słownym montażu uczniowie przedstawili kim był Ks. Jerzy Popiełuszko? Dlaczego należy o Nim pamiętać? Co się wydarzyło 13 grudnia 1981 r.?

                            Mówić o Ks. Jerzym Popiełuszce

                            to zbyt bolesne

                            Trzeba przy kościele Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu zamyślić się,

                            Uklęknąć z modlitwą

                            I ucałować granitowy głaz Krzyża

                            na grobie zamordowanego kapłana.

            Takimi słowami wstępu uczniowie ukazali niełatwą drogę kapłańskiego powołania. Od wstąpienia 24 czerwca 1965 r. do seminarium duchownego w Warszawie przez wcielenie do specjalnej jednostki wojskowej w Bartoszycach aż do otrzymania święceń kapłańskich z rąk Ks. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego 28 maja 1972 r.

                      13 grudnia 1981 r. naród Polski przeżył ogromny szok. Władze komunistyczne wprowadziły stan wojenny. Nasiliły się represje, prześladowania Kościoła, zaczynają aresztowania działaczy „Solidarności” i procesy sądowe. Ksiądz Jerzy rozpoczyna odprawianie uroczystej Mszy Św. Za Ojczyznę. Jest szykanowany przesłuchiwany i rewidowany.

            Nadszedł tragiczny dzień 19 października 1984 r. kiedy uprowadzono a następnie zamordowano Ks. Jerzego Popiełuszkę. Za co?

            Za miłość do Boga i Ojczyzny! Za prawdę i służbę drugiemu człowiekowi! Za miłość do ludzi pozbawionych wolności i godności!

            Charyzmatyczny kapelan „Solidarności”, obrońca praw człowieka. Męczennik za wolną, niepodległą i suwerenną Polskę.

                      Zadaniem naszym jest nie tylko pamiętać ale też na pamięci budować silną Polskę opartą na historii.

            Młodzi ludzie ze szkoły w Czerwonem przez swój występ na pewno spełnili to zadanie.

            Niech słowa Ks. Jerzego będą w pamięci każdego „Zło zwyciężaj dobrem”.

          • Wieczornica z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Czerwonem

          • Wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Trzeba ją nieustannie pielęgnować. […]Polska to wy! Wasze codzienne sprawy, troski, miłość i radość, wszystko, co dobre i szlachetne. Nie zmarnujcie tego, co dostaliście w darze od przeszłych pokoleń. Kochajcie swoją Ojczyznę i służcie jej z dumą każdego dnia. Ciężką pracą, pilną nauką i wzajemnym szacunkiem i życzliwością.

            Słowa te niewątpliwie zapadną w pamięć gości przybyłych 11 listopada o godz. 19 na wieczornicę z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę do sali konferencyjnej Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem. Uczniowie  naszej Szkoły zaprezentowali widowisko słowno-muzyczne pod tytułem „Róża – Polska” oraz wykonali wyjątkowy taniec patriotyczny z flagami przygotowane pod kierunkiem nauczycieli: pani Moniki Patalan, pani Joanny Sekścińskiej, pani Agnieszki Podsiad i pana Wojciecha Kulasa. Akcentem kończącym obchody Narodowego Święta Niepodległości było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Wieczornica przepełniona była refleksyjnym, a jednocześnie pełnym radości celebrowaniem wolności Ojczyzny, a także wspaniałą okazją do manifestacji patriotyzmu, nie tylko społeczności szkolnej, ale również mieszkańców Gminy Kolno. Wydarzenie to współorganizowane było przez Centrum Kultury Gminy Kolno w Koźle.  Zdjęcia oraz film wykonane przez pana Sylwestra Nicewicza można obejrzeć na stronie (link poniżej):

            Obejrzyj zdjęcia klikając w link

            Obejrzyj film klikając w link

          • Wycieczka do kina w Łomży na film „Legiony”

          • Z okazji  Narodowego Święta Niepodległości 16 października bieżącego roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem i Szkoły Podstawowej w Zabielu wyjechali na wycieczkę do kina Milenium w Łomży na projekcję filmu „Legiony”.  Dzieło filmowe w reżyserii Dariusza Gajewskiego było niezwykle ciekawą lekcją historii o I wojnie światowej oraz polskiej drodze do odzyskania niepodległości. Uczniowie mogli zobaczyć na dużym ekranie obraz wysiłku, cierpienia, niepewności oraz pasji, z jaką legioniści godzili się żyć i w konsekwencji umierać w imię patriotycznych wartości. Wycieczka została dofinansowana przez Wójta Gminy Kolno ze środków przeznaczonych na realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania  Narkomanii na 2019 r.

          • Święto Niepodległości w Czerwonem

          • Listopadowe obchody odzyskania niepodległości przypominają burzliwe dzieje naszej Ojczyzny, walkę o wolność, opowiadają o bohaterstwie pokoleń, które już odeszły. W tym roku obchodzimy 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Po 123 latach rozbiorów, niewoli, obcego panowania odrodziło się państwo polskie. W celu uczczenia Bohaterów walki o niepodległość w naszej szkole, w dniu 8 listopada 2019 roku, odbyła się uroczysta akademia szkolna. Była to inscenizacja słowno – muzyczna, którą przygotowali uczniowie klas V, VI i VIII pod kierunkiem p. Ewy Kiełczewskiej. W trakcie uroczystości cała społeczność szkolna odśpiewała 4 zwrotki hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego” – włączając się w akcję „Szkoła do Hymnu” – inicjatywy Ministra Edukacji Narodowej pana Dariusza Piontkowskiego oraz Rady Dzieci i Młodzieży powołanej przy Ministrze Edukacji Narodowej. Po apelu uczniowie odśpiewali kilka pieśni patriotycznych w ramach przedsięwzięcia „Patriotyczne Śpiewanie 2019”  - w myśl Oskara Kolberga: „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”, wszak Śpiew przekazywany z pokolenia na pokolenie jest świadectwem historii. Uczniowie naszej szkoły dali wyraz temu świadectwu.

          • Szkoła pamięta

          • „Naród, który traci pamięć, traci sumienie.” Te słowa Zbigniewa Herberta uświadamiają nam, jak ważna jest pamięć o historii naszej Ojczyzny i naszego regionu. Dlatego też 30 października w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta” uczniowie klasy IV i V ponownie odwiedzili stary cmentarz parafialny w Kolnie, gdzie posprzątali zaniedbane mogiły, a także uporządkowali oraz złożyli wieńce i znicze na grobach lokalnych patriotów:

            • żołnierzy pomordowanych przez bolszewików pod Lemanem w sierpniu 1920 r.

            • por. Stanisława Milewskiego pseud. „Śmiały” - komendanta obwodu „Śmiałowo” AK w Kolnie

            • Juliana Grygłaszewskiego – powstańca styczniowego

            • żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r.

            • pomordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa po II wojnie światowej

            Żywą lekcją historii dla naszych uczniów była także wizyta na cmentarzu jeńców radzieckich z obozu jenieckiego w Dłutowie położonego na skraju wsi Wincenta.

            Celem wyżej opisanych działań było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach narodowej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z naszym regionem oraz pogłębienie ich wiedzy o ważnych wydarzeniach historycznych.

          • Szkoła w Czerwonem pamięta !!!

          • Koniec października i początek listopada to czas, w którym w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się
            na kartach historii – tej ogólnonarodowej, ale też lokalnej.

            Dnia 23 października uczniowie klasy V podczas lekcji historii wyjechali do Kolna na dawny cmentarz parafialny.  W tym miejscu mogli zobaczyć ślady przeszłości, o których dowiadują się z podręczników.

            Uczniowie odwiedzili:

            • GRÓB ŻOŁNIERZY POMORDOWANYCH PRZEZ BOLSZEWIKÓW POD LEMANEM W SIERPNIU 1920 R.
            • GRÓB ŻOŁNIERZY POLEGŁYCH PODCZAS II WOJNY SWIATOWEJ,
            • GRÓB PORUCZNIKA STANISŁAWA MILEWSKIEGO PS „ŚMIAŁY” – KOMENDANTA OBWODU „ŚMIAŁOWO” AK W KOLNIE,
            • GRÓB POWSTAŃCA STYCZNIOWEGO – JULIANA GRYGŁASZEWSKIEGO,
            • GROBY DAWNYCH PROBOSZCZÓW PARAFII KOLNO

            Dzięki tej wyprawie uczniowie zgłębili wiedzę nie tylko na temat ważnych wydarzeń z historii Polski, ale również uświadomili sobie, że historia dzieje się obok nich i uczestniczą w niej także mieszkańcy ziemi kolneńskiej.

            Tą nietypową lekcją historii włączyliśmy się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”.  Planowane są w najbliższym czasie również inne podobne przedsięwzięcia.

            J. Bagiński

        • Nowy rok szkolny 2019/2020

        • Informujemy, że rok szkolny w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczyna się 2 września o godzinie 9.00.

          Zapraszamy uczniów i chętnych rodziców.