• Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

• 12 Stycznia 2020 r Samorząd Uczniowski ze Szkoły im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego Panią Joanną Sekścińską i uczniami: Veronica Piwowarska, Jakub Luberski, Aleksandra Popielarz i Wiktoria Borys brali udział w zbiórce Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Uczniowie rozpoczęli zbiórkę o 8.20. Między Mszami Świętymi stali przed kościołem pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koźle . Ofiarodawcom w zamian wręczali serca Fundacji WOŚP. O 12.30 udali się do szkoły w Czerwonem by przed Jasełkami także uzbierać datki. Po Bożonarodzeniowym przedstawieniu pojechali do Kolna gdzie zbierali pieniądze godzinę i udali się do sztabu w Kolnie.

Pieniądze , które zebrali przeliczono i oddano Jurkowi Owsiakowi- założycielowi i prezesowi Fundacji WOŚP. Hasło tegorocznego 28 Finału brzmi ,, Wiatr w Żagle ‘’ , a pieniądze przekazano w celu zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej .

Opiekun Joanna Sekścińska

• Kolędowanie Misyjne

• Nieważne czyś mały, czyś duży, każdy może czymś służyć.

Każdy może coś zrobić, by tych "najmniejszych" ochronić.

Te słowa wielokrotnie były wypowiadane przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem, którzy na przełomie grudnia i stycznia włączyli się w ogólnopolską akcję Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci pod nazwą "KOLĘDNICY  MISYJNI".

Główną ideą akcji była pomoc dla dzieci z Amazonii. Ks. proboszcz wcześniej poinformował parafian o kolędowaniu misyjnym. W naszej społeczności lokalnej kolędowanie misyjne odbyło się po raz pierwszy. Cieszę się, że udało się utworzyć grupę kolędniczą. Uczniowie: Alicja Konstanty, Marta Piwowarska, Kornelia Jermacz, Weronika Nerko, Amelia Malinowska, Patryk Nowak, Kacper Charubin i Paweł Duda z wielkim zaangażowaniem podjęli trud kolędowania. Było to dla nich, jak sami mówili nowe doświadczenie i chęć pomocy rówieśnikom z krajów misyjnych. Uważam, że akcja ta była też dobrą okazją do dzielenia się radością i wiarą, Głoszeniem Dobrej Nowiny. Podczas wędrowania często doświadczaliśmy zimna, jednak radość dzielenia się dobrem ogrzewała nas. Jesteśmy wdzięczni wszystkim za miłe i serdeczne przyjęcie. Wielu ludzi przyjęło nas bardzo ciepło. Często widać było łzy wzruszenia, szczególnie u osób starszych i samotnych. Podziwiano stroje, niektóre z nich zostały przywiezione z Afryki. Symbolem misyjnym była też gwiazda w kolorach kontynentów.

Nie ukrywamy jednak, że byli i tacy, którzy zamykali drzwi przed nami. Można powiedzieć, że czuliśmy się wtedy jak Józef z Maryją, kiedy szukali noclegu w Betlejem. Jednak nie zniechęcało to nas do dalszego kolędowania. Dziękujemy za wsparcie Panu Grzegorzowi  Okurowskiemu, miłej Pani Wiesi Nowak i Ks. Adamowi Krawczykowi, którzy również włączyli się w tę akcję poprzez wspólne kolędowanie.

Postanowiliśmy także odwiedzić urzędy oraz instytucje w Kolnie. Niezmiernie miło zostaliśmy przyjęci przez Pana Starostę Tadeusza Klamę i Pana Burmistrza Andrzeja Dudę, jak i przez innych pracowników. Widać było podziw i ciekawość, chętnie słuchano występu kolędników, a kto mógł wsparł akcję finansowo.

Udział w akcji „Kolędników Misyjnych” sprawił nam wiele radości. Często zapraszano nas za rok. Jestem dumna , że mamy tak wrażliwą młodzież. Na pewno przeżycia z kolędowania misyjnego pozostaną nam w pamięci na zawsze.

Alicja Piekarska organizatorka akcji ,, Kolędnicy Misyjni”

• Jasełka w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem

• Zwyczaj przedstawiania jasełek przywędrował do Polski w XVI wieku i jest bardzo popularny do dziś. Aby podtrzymywać tę piękną tradycję w niedzielę 12.01.2020 r. w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem zaprezentowano przedstawienie bożonarodzeniowe pt. „Betlejemska dobranocka” opowiadające o narodzinach Chrystusa.

Chrystus z pewnością cieszy się widząc tylu ludzi u swego żłóbka. Bo przecież On nie narodził się tylko dwa tysiące lat temu w Betlejem judzkim, ale rodzi się każdego roku w naszych sercach, aby w nich zamieszkać. Tymi słowami rozpoczęły się jasełka w wykonaniu uczniów naszej Szkoły pod kierunkiem nauczycieli: pani Alicji Piekarskiej, pani Joanny Sekścińskiej, pani Beaty Jakubowskiej, pani Bogusławy Góralczyk, pani Marioli Podchul  pani Ewy Ciołkowskiej oraz pani Natalii Banach. Dzieci wcieliły się, między innymi,  w role Maryi i Józefa, pastuszków, aniołów oraz… Jasia i Małgosi czy też Kopciuszka, którzy przybyli złożyć pokłon Jezusowi w ubogiej stajence. Pojawienie się na scenie baśniowych bohaterów było niewątpliwie sporym zaskoczeniem dla publiczności. Uroku inscenizacji dodały również najpiękniejsze polskie  kolędy, które napełniły wszystkich obecnych radością z narodzin Zbawiciela. Przedstawienie jasełkowe uświetnił anielski taniec połączony z efektami świetlnymi.

Swoją obecnością na niedzielnych jasełkach zaszczycili nas pan Hubert Charubin – radny powiatu kolneńskiego, ks. Wojciech Stefaniak – proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Kolnie, pan Grzegorz Okurowski – sołtys wsi Czerwone oraz pani Iwona Bystra – przewodnicząca Rady Rodziców. Mamy nadzieję, że to wydarzenie na długo pozostanie w pamięci uczniów, rodziców, nauczycieli i przybyłych gości.