• By czas nie zaćmił i niepamięć

• Jestem świadom, iż nie powinienem pisać czy chociażby myśleć o śmierci, gdyż moją powinnością jest wlewanie w wątpiące serca młodszych towarzyszy nadziei na lepsze jutro i szczęśliwy powrót do Ojczyzny. Jest to fragment opowiadania uczennicy Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem - Kornelii Hanny Jermacz, wyróżnionego w IX edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „By czas nie zaćmił i niepamieć. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej”, którego organizatorami byli poseł Rzeczypospolitej Polskiej Jarosław Zieliński oraz Podlaski Kurator Oświaty. Wzięło w nim udział pięcioro uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem. Dwoje z nich otrzymało wyróżnienia. 21 czerwca odbyło się w Białymstoku uroczyste podsumowanie konkursu, podczas którego nagrodzono najlepsze prace.

Celem konkursu było głębsze zainteresowanie uczniów szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych w województwie podlaskim trzema tragicznymi, połączonymi ze sobą wydarzeniami z najnowszej historii Polski – Zbrodnią Katyńską, Katastrofą Smoleńską i Obławą Augustowską. Konkurs polegał na napisaniu pracy w dowolnej formie, która będzie podejmowała tę tematykę (np.eseju, opowiadania, rozprawy czy wspomnień). W konkursie wzięli udział: Amelia Długozima, Dominik Bazydło, Julia Olszak, Marta Piwowarska oraz Kornelia Hanna Jermacz. Prace konkursowe dwóch uczennic – Kornelii Hanny Jermacz oraz Julii Olszak zostały wyróżnione. Opiekę merytorytoryczną nad uczniami sprawowali pani Monika Patalan oraz pan Wojciech Kulas. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni przez organizatorów konkursu. Otrzymali również nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Kolno.

Monika Patalan

Poniżej  prace naszych uczniów:

Amelia-Dlugozima-1.pdf

Kornelia-Jermacz-2.pdf