• Święto Niepodległości w Czerwonem

          • Listopadowe obchody odzyskania niepodległości przypominają burzliwe dzieje naszej Ojczyzny, walkę o wolność, opowiadają o bohaterstwie pokoleń, które już odeszły. W tym roku obchodzimy 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Po 123 latach rozbiorów, niewoli, obcego panowania odrodziło się państwo polskie. W celu uczczenia Bohaterów walki o niepodległość w naszej szkole, w dniu 8 listopada 2019 roku, odbyła się uroczysta akademia szkolna. Była to inscenizacja słowno – muzyczna, którą przygotowali uczniowie klas V, VI i VIII pod kierunkiem p. Ewy Kiełczewskiej. W trakcie uroczystości cała społeczność szkolna odśpiewała 4 zwrotki hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego” – włączając się w akcję „Szkoła do Hymnu” – inicjatywy Ministra Edukacji Narodowej pana Dariusza Piontkowskiego oraz Rady Dzieci i Młodzieży powołanej przy Ministrze Edukacji Narodowej. Po apelu uczniowie odśpiewali kilka pieśni patriotycznych w ramach przedsięwzięcia „Patriotyczne Śpiewanie 2019”  - w myśl Oskara Kolberga: „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”, wszak Śpiew przekazywany z pokolenia na pokolenie jest świadectwem historii. Uczniowie naszej szkoły dali wyraz temu świadectwu.

          • Szkoła pamięta

          • „Naród, który traci pamięć, traci sumienie.” Te słowa Zbigniewa Herberta uświadamiają nam, jak ważna jest pamięć o historii naszej Ojczyzny i naszego regionu. Dlatego też 30 października w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta” uczniowie klasy IV i V ponownie odwiedzili stary cmentarz parafialny w Kolnie, gdzie posprzątali zaniedbane mogiły, a także uporządkowali oraz złożyli wieńce i znicze na grobach lokalnych patriotów:

            • żołnierzy pomordowanych przez bolszewików pod Lemanem w sierpniu 1920 r.

            • por. Stanisława Milewskiego pseud. „Śmiały” - komendanta obwodu „Śmiałowo” AK w Kolnie

            • Juliana Grygłaszewskiego – powstańca styczniowego

            • żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r.

            • pomordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa po II wojnie światowej

            Żywą lekcją historii dla naszych uczniów była także wizyta na cmentarzu jeńców radzieckich z obozu jenieckiego w Dłutowie położonego na skraju wsi Wincenta.

            Celem wyżej opisanych działań było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach narodowej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z naszym regionem oraz pogłębienie ich wiedzy o ważnych wydarzeniach historycznych.

          • Nowy rok szkolny 2019/2020

          • Informujemy, że rok szkolny w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczyna się 2 września o godzinie 9.00.

            Zapraszamy uczniów i chętnych rodziców.