W 38 rocznicę ogłoszenia stanu wojennego i 35 rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się uroczysty Apel poświęcony pamięci Ks. Jerzego Popiełuszki.
Wcześniej uczniowie szkoły mogli obejrzeć wystawę poświęconą pamięci wydarzeń związanych z ogłoszeniem stanu wojennego i postacią Ks. Jerzego Popiełuszki.
W muzyczno- słownym montażu uczniowie przedstawili kim był Ks. Jerzy Popiełuszko? Dlaczego należy o Nim pamiętać? Co się wydarzyło 13 grudnia 1981 r.?
Mówić o Ks. Jerzym Popiełuszce
to zbyt bolesne
Trzeba przy kościele Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu zamyślić się,
Uklęknąć z modlitwą
I ucałować granitowy głaz Krzyża
na grobie zamordowanego kapłana.
Takimi słowami wstępu uczniowie ukazali niełatwą drogę kapłańskiego powołania. Od wstąpienia 24 czerwca 1965 r. do seminarium duchownego w Warszawie przez wcielenie do specjalnej jednostki wojskowej w Bartoszycach aż do otrzymania święceń kapłańskich z rąk Ks. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego 28 maja 1972 r.
13 grudnia 1981 r. naród Polski przeżył ogromny szok. Władze komunistyczne wprowadziły stan wojenny. Nasiliły się represje, prześladowania Kościoła, zaczynają aresztowania działaczy „Solidarności” i procesy sądowe. Ksiądz Jerzy rozpoczyna odprawianie uroczystej Mszy Św. Za Ojczyznę. Jest szykanowany przesłuchiwany i rewidowany.
Nadszedł tragiczny dzień 19 października 1984 r. kiedy uprowadzono a następnie zamordowano Ks. Jerzego Popiełuszkę. Za co?
Za miłość do Boga i Ojczyzny! Za prawdę i służbę drugiemu człowiekowi! Za miłość do ludzi pozbawionych wolności i godności!
Charyzmatyczny kapelan „Solidarności”, obrońca praw człowieka. Męczennik za wolną, niepodległą i suwerenną Polskę.
Zadaniem naszym jest nie tylko pamiętać ale też na pamięci budować silną Polskę opartą na historii.
Młodzi ludzie ze szkoły w Czerwonem przez swój występ na pewno spełnili to zadanie.
Niech słowa Ks. Jerzego będą w pamięci każdego „Zło zwyciężaj dobrem”.