• W rocznicę ogłoszenia stanu wojennego i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

          • W 38 rocznicę ogłoszenia stanu wojennego i 35 rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się uroczysty Apel poświęcony pamięci Ks. Jerzego Popiełuszki.

                      Wcześniej uczniowie szkoły mogli obejrzeć wystawę poświęconą pamięci wydarzeń związanych z ogłoszeniem stanu wojennego i postacią Ks. Jerzego Popiełuszki.

            W muzyczno- słownym montażu uczniowie przedstawili kim był Ks. Jerzy Popiełuszko? Dlaczego należy o Nim pamiętać? Co się wydarzyło 13 grudnia 1981 r.?

                            Mówić o Ks. Jerzym Popiełuszce

                            to zbyt bolesne

                            Trzeba przy kościele Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu zamyślić się,

                            Uklęknąć z modlitwą

                            I ucałować granitowy głaz Krzyża

                            na grobie zamordowanego kapłana.

            Takimi słowami wstępu uczniowie ukazali niełatwą drogę kapłańskiego powołania. Od wstąpienia 24 czerwca 1965 r. do seminarium duchownego w Warszawie przez wcielenie do specjalnej jednostki wojskowej w Bartoszycach aż do otrzymania święceń kapłańskich z rąk Ks. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego 28 maja 1972 r.

                      13 grudnia 1981 r. naród Polski przeżył ogromny szok. Władze komunistyczne wprowadziły stan wojenny. Nasiliły się represje, prześladowania Kościoła, zaczynają aresztowania działaczy „Solidarności” i procesy sądowe. Ksiądz Jerzy rozpoczyna odprawianie uroczystej Mszy Św. Za Ojczyznę. Jest szykanowany przesłuchiwany i rewidowany.

            Nadszedł tragiczny dzień 19 października 1984 r. kiedy uprowadzono a następnie zamordowano Ks. Jerzego Popiełuszkę. Za co?

            Za miłość do Boga i Ojczyzny! Za prawdę i służbę drugiemu człowiekowi! Za miłość do ludzi pozbawionych wolności i godności!

            Charyzmatyczny kapelan „Solidarności”, obrońca praw człowieka. Męczennik za wolną, niepodległą i suwerenną Polskę.

                      Zadaniem naszym jest nie tylko pamiętać ale też na pamięci budować silną Polskę opartą na historii.

            Młodzi ludzie ze szkoły w Czerwonem przez swój występ na pewno spełnili to zadanie.

            Niech słowa Ks. Jerzego będą w pamięci każdego „Zło zwyciężaj dobrem”.

          • Wieczornica z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Czerwonem

          • Wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Trzeba ją nieustannie pielęgnować. […]Polska to wy! Wasze codzienne sprawy, troski, miłość i radość, wszystko, co dobre i szlachetne. Nie zmarnujcie tego, co dostaliście w darze od przeszłych pokoleń. Kochajcie swoją Ojczyznę i służcie jej z dumą każdego dnia. Ciężką pracą, pilną nauką i wzajemnym szacunkiem i życzliwością.

            Słowa te niewątpliwie zapadną w pamięć gości przybyłych 11 listopada o godz. 19 na wieczornicę z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę do sali konferencyjnej Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem. Uczniowie  naszej Szkoły zaprezentowali widowisko słowno-muzyczne pod tytułem „Róża – Polska” oraz wykonali wyjątkowy taniec patriotyczny z flagami przygotowane pod kierunkiem nauczycieli: pani Moniki Patalan, pani Joanny Sekścińskiej, pani Agnieszki Podsiad i pana Wojciecha Kulasa. Akcentem kończącym obchody Narodowego Święta Niepodległości było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Wieczornica przepełniona była refleksyjnym, a jednocześnie pełnym radości celebrowaniem wolności Ojczyzny, a także wspaniałą okazją do manifestacji patriotyzmu, nie tylko społeczności szkolnej, ale również mieszkańców Gminy Kolno. Wydarzenie to współorganizowane było przez Centrum Kultury Gminy Kolno w Koźle.  Zdjęcia oraz film wykonane przez pana Sylwestra Nicewicza można obejrzeć na stronie (link poniżej):

            Obejrzyj zdjęcia klikając w link

            Obejrzyj film klikając w link

          • Wycieczka do kina w Łomży na film „Legiony”

          • Z okazji  Narodowego Święta Niepodległości 16 października bieżącego roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem i Szkoły Podstawowej w Zabielu wyjechali na wycieczkę do kina Milenium w Łomży na projekcję filmu „Legiony”.  Dzieło filmowe w reżyserii Dariusza Gajewskiego było niezwykle ciekawą lekcją historii o I wojnie światowej oraz polskiej drodze do odzyskania niepodległości. Uczniowie mogli zobaczyć na dużym ekranie obraz wysiłku, cierpienia, niepewności oraz pasji, z jaką legioniści godzili się żyć i w konsekwencji umierać w imię patriotycznych wartości. Wycieczka została dofinansowana przez Wójta Gminy Kolno ze środków przeznaczonych na realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania  Narkomanii na 2019 r.

          • Nowy rok szkolny 2019/2020

          • Informujemy, że rok szkolny w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczyna się 2 września o godzinie 9.00.

            Zapraszamy uczniów i chętnych rodziców.