• PASOWANIE NA UCZNIA

•

13 października 2021 r. odbyło się uroczyste pasowanie pierwszaków na pełnoprawnych uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem. Przebieg ślubowania miał charakter kameralny, uczestniczyli w nim tylko uczniowie I klasy, Dyrektor Szkoły, przedstawiciele samorządu szkolnego oraz rodzice uczniów. Pierwszoklasiści przygotowali i zaprezentowali część artystyczną w trakcie której udowadniali, że zasługują na miano uczniów szkoły. Następnie przystąpili do ślubowania. Mimo odrobiny stresu, towarzyszyły im uśmiechy i dobry humor.

Justyna Karwowska

• Akcja BohaterOn w naszej szkole

• Bohaterstwo, ofiarność i zaciętość powstańców są największym w naszej historii przejawem walki o wolność jako wartości wyższej niż życie ludzkie, kalectwo, wszystkie dobra materialne. Byłoby ciężkim błędem nie doceniać, a co gorsza odżegnywać się od takich wartości duchowych. Te słowa polskiego generała, współautora planu akcji zbrojnej AK „Burza” Jerzego Kirchmayera pokazują, jak ważna jest pamięć o Powstaniu Warszawskim, ale także krzewienie prawdy historycznej o tamtych tragicznych, pełnych młodzieńczego heroizmu wydarzeniach.

Dlatego też uczniowie klasy VII oraz VIII Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem wzięli udział w akcji BohaterOn, której celem jest promowanie patriotycznych postaw i tożsamości narodowej w Polsce i poza jej granicami, a także tworzenie wspólnoty pamiętającej o historii naszego kraju i jego bohaterach.Ważną część tej kampanii stanowi również edukacja młodzieży szkolnej. W ramach projektu uczniowie wzięli udział w zajęciach dotyczących Powstania Warszawskiego oraz wykonali infografiki, między innymi, na temat roli kobiet w Powstaniu czy kapitulacji Warszawy. Koordynatorami akcji w szkole byli pani Monika Patalan oraz pan Wojciech Kulas.

Monika Patalan

• Dzień Głośnego Czytania

• 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego CzytaniaDzień ten został ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jego celem jest promocja lektury i głośnego czytania. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo, a przede wszystkim rozwija wyobraźnie i buduje więzi międzyludzkie, w tym między rodzicami, dziadkami a dziećmi, którym książki są czytane. Głośne czytanie trenuje także mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę. Niektórzy twierdzą, że również odmładza i wygładza zmarszczki poprzez rozluźnianie mięśni twarzy.

Dnia 29 września 2021 roku klasy I, II i III spotkały się na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem, by wspólnie świętować Dzień Głośnego Czytania. Wychowawczynie klas Ewa Ciołkowska, Mariola Podchul i Justyna Karwowska odczytały głośno opowiadania pt.: „Jeżyk Cyprian i pierwszy dzień jesieni” oraz „Jak wygląda Pani Jesień?”. Po czytaniu uczniowie rozmawiali o wysłuchanych utworach. Na koniec każdy uczeń wykonał ilustrację przedstawiającą jego własne wyobrażenie Pani Jesieni.

• Międzynarodowy Projekt Edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa

• W roku szkolnym 2021/2022 klasa I Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem bierze udział w III edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III - CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki. Tegoroczna edycja pod kryptonimem POZNAJEMY ZAWODY świetnie wplata się w kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/2022. Projekt ma na celu m.in.: rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania, zachęcanie rodziców do czytania dzieciom, zgłębianie wiedzy na temat cech i kompetencji osób wykonujących różne zawody, integrację zespołu klasowego oraz współpracę placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych.

Klasa I zaczyna pracę z projektem od 1 października. Przed nimi dużo ciekawych lektur, inspirujące i kreatywne zadania oraz dobra zabawa! J

Justyna Karwowska

PLAKATY_zestaw.pdf​​​​​​​