• Szkoła w Czerwonem pamięta !!!

• Koniec października i początek listopada to czas, w którym w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się
            na kartach historii – tej ogólnonarodowej, ale też lokalnej.

Dnia 23 października uczniowie klasy V podczas lekcji historii wyjechali do Kolna na dawny cmentarz parafialny.  W tym miejscu mogli zobaczyć ślady przeszłości, o których dowiadują się z podręczników.

Uczniowie odwiedzili:

• GRÓB ŻOŁNIERZY POMORDOWANYCH PRZEZ BOLSZEWIKÓW POD LEMANEM W SIERPNIU 1920 R.
            • GRÓB ŻOŁNIERZY POLEGŁYCH PODCZAS II WOJNY SWIATOWEJ,
            • GRÓB PORUCZNIKA STANISŁAWA MILEWSKIEGO PS „ŚMIAŁY” – KOMENDANTA OBWODU „ŚMIAŁOWO” AK W KOLNIE,
            • GRÓB POWSTAŃCA STYCZNIOWEGO – JULIANA GRYGŁASZEWSKIEGO,
            • GROBY DAWNYCH PROBOSZCZÓW PARAFII KOLNO

Dzięki tej wyprawie uczniowie zgłębili wiedzę nie tylko na temat ważnych wydarzeń z historii Polski, ale również uświadomili sobie, że historia dzieje się obok nich i uczestniczą w niej także mieszkańcy ziemi kolneńskiej.

Tą nietypową lekcją historii włączyliśmy się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”.  Planowane są w najbliższym czasie również inne podobne przedsięwzięcia.

J. Bagiński

• Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

• Dzisiejsza uroczystość to wyjątkowy moment dla każdego z nas - uczniów... To niepowtarzalna okazja, aby podziękować naszym nauczycielom za dzielenie się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem, rozbudzanie w nas ciekawości życia i świata oraz pokazywanie nam, w jaki sposób pokonywać trudności i przezwyciężać własne słabości – tymi słowami odświętnie ubrani uczniowie naszej Szkoły zainaugurowali apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Uroczystość rozpoczęła się ślubowaniem pierwszoklasistów. Nasi najmłodsi uczniowie doskonale poradzili sobie z zadaniami, które wymyśliła dla nich dobra wróżka i okazali się być gotowi, aby stać się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Aktu pasowania kolorowym ołówkiem dokonał Dyrektor Szkoły – pan Jacek Bagiński, a podczas ceremonii towarzyszyła uczniom wychowawczyni – pani Ewa Ciołkowska. Z dumą przyglądali się temu przybyli na uroczystość rodzice. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia pierwszoklasiści otrzymali dyplomy oraz upominki ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Kolnie.

Następnie uczniowie klas IV-VIII zaprezentowali program słowno-wokalny, przygotowany pod kierunkiem: pani Moniki Patalan, pani Joanny Sekścińskiej, pani Agnieszki Podsiad oraz pani Joanny Kuczewskiej. Wyrazili w nim swoją wdzięczność i uznanie dla nauczycieli i pracowników obsługi. Na uroczystości obecna była Przewodnicząca Rady Rodziców – pani Iwona Bystra. Mamy nadzieję, że ten szczególny dzień pozostanie na długo w naszej pamięci.

• Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny

• Aby dowartościować misyjną naturę Kościoła papież Franciszek ogłosił październik 2019 r. Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. Świętowanie tego czasu pomoże nam przede wszystkim na nowo odkryć misyjne znaczenie naszej przynależności do Jezusa Chrystusa.

W Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem odbył się Apel Misyjny na którym swoją obecnością zaszczycił nas ks.Charles Vianney Tanke z Kamerunu, który opowiadał o życiu dzieci w swoim kraju. Przetłumaczył również list, który napisała Alice Ngouango, w którym podziękowała za przekazane pieniądze na kształcenie.

Dzięki ofiarności uczniów naszej szkoły może ona nadal się uczyć.

Na korytarzu szkolnym można było obejrzeć zdjęcia ukazujące codzienne życie dzieci w Afryce.

Ważnym wydarzeniem był Diecezjalny Kongres Misyjny, który odbył się w Łomży w dniu 5 października. Uczniowie naszej szkoły pod moją opieką aktywnie włączyli się w przebieg Kongresu. W barwnych strojach zaprezentowali tańce dzieci z różnych kontynentów, następnie  przedstawiliśmy prezentację misyjną pod hasłem "każdy jest posłany".

Na pewno przeżycia Kongresu na długo zostaną w pamięci.

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny niech będzie dla każdego z nas czasem uświadomienia sobie na nowo osobistej odpowiedzialności za misje, za zbawienie każdego człowieka.

Alicja Piekarska