Dnia 26 września w naszej szkole odbyły się zajęcia zorganizowane przez białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Lekcje przeprowadzone przez Pawła Murawskiego – pracownika IPN dotyczyły kampanii wrześniowej i powstania Polskiego Państwa Podziemnego, w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej i obchodzonym 27 IX Dniem Polskiego Państwa Podziemnego.
Scenariusz lekcji opierał się na pracy uczniów z materiałem źródłowym przy wykorzystaniu podstawowej wiedzy z zakresu wybuchu II wojny światowej. IPN przygotował 3 krótkie zadania. Pierwsze z nich polegało na wypisaniu na osi czasu najważniejszych, zdaniem uczniów, wydarzeń na drodze powstawania Polskiego Państwa Podziemnego. Uczniowie przy tym zadaniu korzystali z załączonych tekstów źródłowych. Zadanie 2 to dopasowanie postaci do pełnionych funkcji. Dwie z postaci pojawiły się we wcześniejszych tekstach, dwie kolejne tj. ppłk Jerzy Dąmbrowski "Łupaszka" oraz Mieczysław Torbicz "Puchacz" zostały szerzej omówione. Zadanie 3 polegało na sporządzeniu biogramu Mieczysława Torbicza na podstawie załączonych artykułów z lokalnej prasy.
Nasza szkoła została wybrana przez IPN do przeprowadzenia zajęć za sprawą min. Pana Adama Przyborowskiego, który przekazał nieco materiałów odnośnie Mieczysława Torbicza Ps. "Puchacz", burmistrza Kolna z okresu okupacji niemieckiej do IPN w Białymstoku. Życzeniem Pana Adama było, by wykorzystać te materiały na gruncie edukacyjnym, co też się stało w naszej placówce.
Uczniowie dzięki takim spotkaniom nie tylko przyswajają sobie znaną z lekcji historii wiedzę, ale również poznają dzieje swojej Małej Ojczyzny.