• Lekcje z IPN

• Dnia 26 września w naszej szkole odbyły się zajęcia zorganizowane przez białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Lekcje przeprowadzone przez Pawła Murawskiego – pracownika IPN dotyczyły kampanii wrześniowej i powstania Polskiego Państwa Podziemnego, w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej i obchodzonym 27 IX Dniem Polskiego Państwa Podziemnego.

Scenariusz lekcji opierał się na pracy uczniów z materiałem źródłowym przy wykorzystaniu podstawowej wiedzy z zakresu wybuchu II wojny światowej. IPN przygotował 3 krótkie zadania. Pierwsze z nich polegało na wypisaniu na osi czasu najważniejszych, zdaniem uczniów, wydarzeń na drodze powstawania Polskiego Państwa Podziemnego. Uczniowie przy tym zadaniu korzystali z załączonych tekstów źródłowych. Zadanie 2 to dopasowanie postaci do pełnionych funkcji. Dwie z postaci pojawiły się we wcześniejszych tekstach, dwie kolejne tj. ppłk Jerzy Dąmbrowski "Łupaszka" oraz Mieczysław Torbicz "Puchacz" zostały szerzej omówione. Zadanie 3 polegało na sporządzeniu biogramu Mieczysława Torbicza na podstawie załączonych artykułów z lokalnej prasy.

Nasza szkoła została wybrana przez IPN do przeprowadzenia zajęć za sprawą min. Pana Adama Przyborowskiego, który przekazał nieco materiałów odnośnie Mieczysława Torbicza Ps. "Puchacz", burmistrza Kolna z okresu okupacji niemieckiej do IPN w Białymstoku. Życzeniem Pana Adama było, by wykorzystać te materiały na gruncie edukacyjnym, co też się stało w naszej placówce.

Uczniowie dzięki takim spotkaniom nie tylko przyswajają sobie znaną z lekcji historii wiedzę, ale również poznają dzieje swojej Małej Ojczyzny.

• Sprzęt sportowy za elektrośmieci w SP w Czerwonem

• Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem we wrześniu 2019 r. po raz 3 wzięła udział w ogólnopolskiej akcji ekologicznej „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. Akcja organizowana jest przez firmę Green Office Ecologic Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem sprawuje Mazowiecki Kurator Oświaty.

Zużyty sprzęt elektroniczny, urządzenia gospodarstwa domowego, baterie, akumulatory i inne wymieniane są na sprzęt sportowy.

Udało nam się przy zaangażowaniu uczniów, rodziców i wielu mieszkańców Gminy Kolno wyposażyć już szkołę w sprzęt sportowy na kwotę: 3 368,00 zł.

Ważniejsze jednak jest to, że dzięki tej akcji przyczyniamy się do poprawy jakości środowiska w naszej Małej Ojczyźnie.

• OBIADY W SZKOLE

• Już można wykupić obiady na miesiąc październik 2019 - zupa z wkładką.

Jednocześnie informuję o możliwości wykupienia obiadu przez nauczycieli i pracowników.

Uczniowie – 4,50 x 23 dni = 103,50zł

Pracownicy – 5,50 x 23 dni = 126,50 zł

Zapisy do 23.09.2019r. do godz. 13.00 u p. B. Patalan

• Zebranie z rodzicami Szkoly Podstawowej w Czerwonem

Zapraszamy wszystkich rodziców w dniu 12 września o godzinie 14.30 na spotkanie z dyrektorem i wychowawcami w Szkole Podstawowej w Czerwonem.